Abatas / abatė: —► vyskupas, >- vienuolis. Ryškus sielos vadovo archetipas. Autoritetas (vyras arba moteris), spinduliuojantis askezę ir orumą. Suro-mantinta —► tėvo I motinos figūra, ypač sąmoningai ar nesąmoningai tikintiems žmonėms. Tokie sapnai rodo, kad ilgimasi sielos vadovo arba manoma, kad sapnuotojas galėtų būti toks vadovas. Tradicinė (liaudies) interpretacija: sveikatos pablogėjimas.

Abatija: —► vienuolynas. Nors abatija ir vienuolynas mūsų dienomis nebeturi didelės realios reikšmės, sapnuose toks vaizdinys reiškia, kad kažko ieškome. Lotynų k. žodis monasterium („vienuolynas") skamba panašiai kaip ir mon as-ter - „mano žvaigždė", t. y. reiškia savąjį „Aš" (kurį Jungas lygina su Dievu). Atrasti savąjį „Aš" padeda santarvė, dvasingumas, meditacija, ramybė, o kartu ir disciplina. Jei radote savo kelią, privalote eiti tuo keliu. Tinkama turizmui ir romantiška vieta.

Abėcėlė: pasiekta dvasinė pilnatvė ir vidinė darna. Tvarka. Kaip ir aiškinant —►skaičius, simbolio reikšmė labai abstrakti. Tradicinė (liaudies) interpretacija: draugo grįžimas.

Abortas / persileidimas: dvasinis tikros patirties įvertinimas. Be to, siekiama atsikratyti vidinių konfliktų, kaip aiškinami ir —► išvietės ar —► nuotekų simboliai. Nepageidaujamo nėštumo baimė. Kūno formų pasikeitimai. Išsiskyrimas su mylimu asmeniu ir atsiribojimas nuo įprastų, bet nemalonių (neurotinio pobūdžio) savybių.

Abrikosai: moteriško seksualumo, sėkmės simbolis. Tai vienas iš dažniausių odos erotiškumo simbolių, todėl ši metafora mūsų dienomis gana dažna pornografijoje.

Actas: įžeidimas, nusivylimas, pyktis. Kažkas sunaikinama (viena iš acto savybių). Tradicinė (liaudies) interpretacija: nevaisingos pastangos.

Adata: dvasinis ir fizinis skausmas. Iki mūsų dienų tai sąmonės simbolis, išaukštinantis pažinimą. Atskirų dalių susiuvimas irgi gali būti traktuojamas kaipsąmonės veikla. Adata, ne tik psichoanalitikų nuomone, gali simbolizuoti falą. —» Dygiai, —►dūris.

Admirolas: kapitonas. Vyriškumo simbolis, kaip aiškinami ir —► abato, atleto, —► imperatoriaus ir —► karaliaus simboliai. Tai autoritarinė asmenybė (autoritarinis —► vandens, t. y. jausmų, valdymas dažnai reiškia valdingumą, retkarčiais ir ypatingą jautrumą). Vadovas ir pavyzdys, tačiau ir neigiamas karingas vyriškumas. Tai stiprus sapnuotojo pasitikėjimas savimi ir sugebėjimas užtikrintai (gal kartais net agresyviai) valdyti savo laivą. Galimas ir ryšys su seksualumu (Nelsono kolona [vert.; paminklas Londono Trafalgaro aištėjej), nes laivas yra moteriškumo simbolis. Tai siekis valdyti ir turėti moteris. Vis dėlto admirolas yra ir —'■jūrininkas, simbolizuojantis nežabotą seksualumą. Tradicinė (liaudies) interpretacija: turi įvykti svarbus įvykis.

Adomas: grįžimas prie savojo, pirmapradžio vyriškumo. Vyriškumas dažnai tapatinamas su —► tėvo simboliu. Pirmasis —► vyras, troškimas būti pirmuoju vyru. Savo gyvenimo pertvarką reikėtų drąsiau imti į savo rankas. Pastaruoju metu retai sapnuojamas, kaip ir kiti bibliniai simboliai.

Adresas: Labai svarbu, ar tai jūsų, ar kieno kito adresas. Jūsų adresas simbolizuoja per didelį egoizmą. Jei tai kieno kito adresas, reikėtų tuo kitu labiau pasikliauti. Teisingas adresas - pakilimas visuomenėje, neteisingas adresas -nuosmukis.

Advokatas: pagalba arba dalykiniai rūpesčiai. Nuoroda į kasdienius verslo sunkumus. Pagrindiniai šio simbolio aspektai - teisingumas arba neteisybė. Nuoroda į jūsų bejėgiškumą arba nepanaudotas įtakos galimybes.

Aerodromas: skrydis. Pradinis —» skrydžio taškas. Laisvė ir kelionė.

Afrika: juodasis kontinentas, simbolizuojantis asmenybės šešėlinę ir paslėptą pusę, geismą (—► atogrąžų miškai, —► džiunglės). Tai badaujančių žmonių ir chaotiškų politinių santykių žemynas. —► Karštis, —► troškulys. Tai juodoji, tamsioji pirmapradė sfera, moteriškoji kūrybinė energija. (Plg.: Vollmar, Klaus-bernd: Schwarz-Weifi. Bedeutung und Symbolik der beiden gegensatzlich-sten Farben, Goldmann Vlg., Mūnchen 1992),

Agentas / Šnipas: dažnai simbolizuoja pernelyg lakią fantaziją, —► nuotykių ieškojimą ar dviveidiškumą. Reikėtų nustatyti sritį, kurioje norima veikti, ir tik tuomet ieškoti tiesos. Labai dažnai šis sapnų simbolis siejamas su gyvenimo nuoboduliu, kai ieškoma kažko naujo ar jaudinamo. Agento simbolis gali reikšti ir ieškojimus, tačiau turėtumėte savęs paklausti, ką norite rasti. Šis simbolis siejamas su intensyviu ir pavojų kupinu gyvenimu, su didvyriu, kuris pasirodo sapne, kai sutuoktinis rodo per mažai vyriškumo (ir retkarčiais - kai moteris ar vyras pernelyg demonstruoja vyriškumą). Antra vertus, šį simbolį galima dažnai išvysti, kai žmogus nepagrįstai įtariamas. Tokioje situacijoje gali pagelbėti pozityvus požiūris į gyvenimą (pozityvus mąstymas).

Aguonos:  svaigulys, nuoroda į didesnį sąmoningumą. Sutrikimas kaip pavojinga, tačiau ir teigiama savybė. Tradicinė (liaudies) interpretacija: gundymas.

Agurkas: penio simbolis. Sveikimo procesas, sveikata.

Aidas: Paprastai tokio simbolio pasirodymą sapne lemia miegančiojo aplinkos garsai. Reikėtų daugiau dėmesio atkreipti į savo žodžių poveikį: kaip šauksi, taip ir atsilieps. Neretai aidas simbolizuoja sielą, kurioje atsispindi visas mūsų gyvenimas. Tikimasi sukelti tam tikrą aplinkos reakciją. Tai seniai ištarti žodžiai, dabar įgaunantys naują prasmę. Tradicinė (liaudies) interpretacija: išgirsite palankią žinią.

Aikštė: Šis simbolis dažnai reiškia asmenybės centrą, ypač jei sapnuojama aikštė yra apskrita ar kvadrato formos. Viešumas. Žmogus kažką įsisąmonina.

Akcija: bankas, > pinigai. Per dažnai spekuliuojate? Trokštate didelių turtų ar lengvai uždirbamų pinigų? Trokštate saugumo (kaip aiškinami ir ► šeimos, —> valdininko, >• šaligatvio simboliai), kurio galbūt nėra? O gal ieškote, kur galėtumėte tapti dalininku? Kur norėtumėte (turėtumėte) tai padaryti?

Akiniai: pagalba ar kliūtis siekiant kažką geriau suprasti. Tai nuoroda į jūsų suvokimą bei drąsą turėti savo požiūrį. įžvalgumas, toliaregiškumas, kaip aiškinami ir —► akies, iš dalies ► paukščio simboliai, tačiau pastaruoju atveju reikia pagalbinių priemonių. Toks sapnas yra ir kvestionuojamo, gintino ar padidėjusio subjektyvumo (bei emocionalumo) išraiška. Saulės akiniai simbolizuoja vasarą, atostogas ir ► apakimą. Apsauginiai akiniai - darbo simbolis, tačiau nereikėtų užmiršti ir „rožinių akinių".

Akis: tai sielos veidrodis, gyvybingumo ir valios išraiška. Kadangi akis simboliškai susijusi su ► saule, šis vaizdinys reiškia norą gyventi ir simbolizuoja širdies stiprybę. Akies simbolio aspektu kūnas, dvasia ir siela reiškia širdį, sąmonę ir jausmus. Neretai akis gali reikšti vidinį nerimą: bijoma ką nors praleisti ar ko nors nesužinoti. Žinote kažką, ko nenorite matyti, arba esate tik paprasčiausiai smalsus. Tai raginimas geriau ir įdėmiau stebėti, atidžiau pasižiūrėti. Godumas („valgome akimis"). Svarbūs spalvų simboliai. „Rudos akys apgaulingos..." Šiuolaikinėje kultūroje žalioms, o kartu ir mėlynoms akims suteikiamas pernelyg stiprus erotinis atspalvis. Musulmonai paprastai saugosi blogo žvilgsnio, bet islamo kraštuose sapnas, kai į tave spoksomą, reiškia palankų ženklą: žmogus laikomas svarbiu ir įdomiu. Akį dėl jos formos Froidas ir Jungas laikė moteriško seksualumo simboliu (Edipo apakimas kaip kastracijos simbolis). Jei sapne matote save ir žiūrite sau į akis, tai dažniausiai reiškia savęs pažinimą ir raginimą drąsiai žvelgti į save tokį, koks esi iš tiesų. Galima reikšmė: reikia į viską žiūrėti objektyviai. Analizuojant tokį sapną, būtina atkreipti dėmesį į tai, kas ir kaip žiūri, kur nukreiptas žvilgsnis. Atmerkti akis reiškia pažinimą ir atvirumą; nepasitikintis žvilgsnis - sukaustytą valios jėgą.

Aklagatvis: žmogus nebežino, kaip toliau elgtis, nemato išeities. Teigiama simbolio prasmė: apsisukimas. Reikia mokytis iš senu klaidų. Šis simbolis dažnas sapnuojant baimę keliančias persekiojimo situacijas. Tokią baimę sapnuotojas gali įveikti, jei suvoks, kad turi apsisukti, grįžti atgal ir tada išsilaisvinti. Jei susapnuojate tokią baimę keliančią situaciją, reikėtų paeksperimentuoti su savo elgesio įpročiais, kad galėtumėte juos pakeisti - tai paprastai visuomet išveda iš aklagatvio. Aklagatvio simbolis taip pat nurodo psichologinio vystymosi būtinybę.

Akmenų skaldykla: suskaldoma jūsų akmeninė pozicija, akmeninė širdis sušildoma.

Akmuo: brangakmenis, —► žemė. Atsparumas, nejautrumas (plg.: „širdis kaip akmuo") ir ilgalaikiškumas.

Akrobatas: rizikingų užsiėmimų troškimas ar jų baimė. Tai mūsų dienų kovos už būvį simbolis. Tai —► plojimai. Froido nuomone, šis simbolis kildintinas iš vaiko matytos suaugusiųjų lytinės sueities. Nors tokiais atvejais šis simbolis ne visuomet sietinas su seksualumu, tačiau kūnas ir fiziologiniai potyriai labai svarbūs. Kaip jūs elgiatės su savo kūnu? Ar esate pakankamai judrus? Tokį sapną galite susapnuoti ir tuomet, kai jūsų fizinis krūvis nėra pakankamas, - pvz„ per mažai judate. (Plg. Zimmer-Bradley, Marion: Trapez. Krūger Vlg., Frankfurt/ M. 1986).

Aksomas: prabanga irgeidulingumas. Svarbi aksomo spalva. Anot Froido, tai gaktos plaukai (kaip aiškinamas ir - -► kailis).

Aktorius: -► teatras. Žmogus stengiasi apsimesti tuo, kas nėra. Siekiama būti visų susižavėjimo objektu. Savo paties galimybių išsiaiškinimas.

Akvamarinas: tyrumas, išgijimas, dvasingumas, tyri ir kilnūs jausmai.

Akvariumas: dirbtinė gyvenimo aplinka. Nenatūralumas, gilus (užslopintas) gyvenimo natūralumo troškimas.

Alavas: metalas.

Albatrosas: -paukštis. Elegancija, lengvumas, įžvalgumas.

Alchemikas: —> vaistininkas, — chemikas. Dvasingumas, vidinių jėgų sutelkimas, charakterio sutaurinimas. Tačiau kartu tai ir —► nuotykių ieškotojas (plg. G. Meyerink: Goldmachergeschichten [vert: austrų rašytojas Gustavas Meirin-kas (1868-1932), tikroji pavardė Gustav Meyer]). Tai įspėjimas apie per didelį polinkį į romantiką.

Aliarmas: reikia kažką padaryti, kažkas netrukus būtinai įvyks (įspėjantis sapnas) arba tai gali reikšti karą. Ar ne per didelis atotrūkis tarp jūsų sąmoningų veiksmų ir pasąmonėje glūdinčių nuotaikų bei troškimų?

Aligatorius: baimė, kad darbas ir užduotys jus „suės". Reikėtų įsigilinti į agresyvių aligatoriaus veiksmų pobūdį. Tradicinė (liaudies) interpretacija: perspėjimas apie priešą.

Alyvos: meilė, švelnumas ir romantika („po svaigiu baltų alyvų krūmu"). Tai įspėjimas dėl klaidingo įspūdžio ar susižavėjimo. Tradicinė (liaudies) interpretacija: gyvenimą pakeisiantis susitikimas.

Alyvuogės: erotiniai nuotykiai, seksualumo simbolis arba atostogų prisiminimai. Tradicinė (liaudies) interpretacija: taika, materialinė gerovė ir laimė.

Alkis: kažko trūksta kūnui, dvasisi ir sielai. Reikia kažkokio - » maisto (dažniausiai emocinio peno).

Alkoholis: rūkas (Neptūno simbolis), blogas matomumas, nesivaldymas, apsvaigimas, emocionalumas, susijaudinimas. Tai gali būti ir konkretus įspėjimas apie per didelį suvartojamo alkoholio kiekį. Šis sapnas reiškia, kad jūsų pasąmonė reikalauja didesnio aiškumo ir sąmoningumo. Gal gyvenate lyg migloje ir stengiatės negalvoti apie svarbias problemas? Teigiama simbolio prasmė: jūsų socialiniai ir komunikaciniai gebėjimai bei gydomasis apsvaigimo aspektas.

Altorius: tai, kaip žinoma, šventa vieta, susijusi su jėga, dvasingumu ir asmenybės vystymusi. Sapnas reiškia idealus, kuriuos reikia išsaugoti arba paaukoti. Altorius yra pasikeitimo ir pakylėjimo vieta. Su išoriniu pasauliu sietinas sapnas: reakcija į skambantį žadintuvą.

Alus: alkoholis. Linksmybės, bendravimas ir apsvaigimas arba praregėjimas (Neptūno simbolis). Tradicinė (liaudies) interpretacija: pinigų praradimas.

Amalas: tai saulės ženklas druidams ir magiškas sąmonės simbolis. Anglijoje gyvuoja paprotys, kad stovint po amalu galima pabučiuoti bet kurį žmogų. Amalas reiškia gydomąją meilės jėgą.

Amatininkas: veikla, praktinis mąstymas ir konstruktyvumas.

Amazonė: įtempti santykiai su moterimis ar su savo moteriškuoju pradu. Moterys tokiais atvejais paprastai trokšta stiprybės ir didesnės nepriklausomybės nuo vyriškojo prado. Agresyvaus moteriškumo troškimas ar baimė. Sapnuose su amazone paprastai pasirodo ir —»■ arklys, nes amazonės laikomos pašėlusiomis raitelėmis. Svarbią reikšmę turi žirgo ir raitelio susitapatinimas, reiškiantis moteriškumo ir gyvuliškųjų instinktų susiliejimą. Cia kalbama apie jautrią pusiausvyrą tarp laukinės prigimties suvaldymo ir laukinio šėlsmo bei geidulingumo teikiamo malonumo. Zodiako ženklas - Šaulys.

Amerika: neribotų galimybių šalis, būtini drąsūs verslo sprendimai (plg. „I Dzing" [vert: „Permainų knyga" - seniausia žinoma filosofijos knyga, V a. pr. Kr.]: reikia pereiti didįjį Vandenį). Tai dar neatrastos žemės simbolis. Viena vertus, Amerika neabejotinai tapo kito, svetimo žmogaus ir kitoniško pasaulio simboliu (plg. F. Kafka). Antra vertus, tai kultūrų žlugimo, agresijos ir materializmo simbolis.

Amfiteatras: Reikia pačiam tapti aktyviam, kažką parodyti, net jei tai susiję su rizika. Kova už rizikingą saviraišką, kaip aiškinami ir —» nuotykio, —► atleto, —► arenos ir —► cirko simbliai. Tai nuoroda į renginio svarbumą. Visuomenės kritika („Tvarka kaip Senovės Romoje"). Turistų lankoma vieta, atostogos.

Amputacija: prarandama dalis savęs, interesų suvaržymas ir apribojimas (plg. —► abortas, —► laidotuvės, —► skyrybos, —► mirtis ir išsiskyrimas. Tai baimė kažko netekti ir ženklas, kad reikia atsikratyti visko, kas nereikalinga. Labai svarbu, kuri kūno dalis amputuojama.

Amuletas / talismanas: apsaugos troškimas. Siekiama magiškų galių. Tačiau tai sietina ir su žingsniu atgal. Nesąmoningai ieškoma stipresnės asmenybės ar ryškesnės individualybės. Laimės troškimas, dažnai reiškiantis ir rūpesčius. Svarbu, kaip amuletas atrodo ir nuo ko jis turėtų saugoti. Arabų kalboje žodis tilisman arba talisman reiškia stebuklingų galių turintį paveikslą, o sapnuose talismanas gali reikšti iliuzijas ir nepagrįstas viltis.

Ananasas: tai vienas iš saldžių ir sultingų —► vaisiu, reiškiantis pasitikėjimą savimi, mėgavimąsi gyvenimu ir seksualumo keliamą džiaugsmą; tai moteriško seksualumo simbolis (kaip ir visi kiti vaisiai, išskyrus bananą).

Anarchistas: išsiveržimas iš sąstingio, permainų būtinybė. Tai —► nuotykiu ieškotojas ar —► didvyris, nepatenkintas esama socialine situacija, visuomenės atstumtasis. Visais atvejais, kai susapnuojate pasipriešinimą ar protestą, turėtumėte savęs paklausti, kokie gi jūsų tikrieji tikslai. Tokiuose sapnuose dažnai bandoma savyje atrasti —► valdovę arba ieškoti esminių principų.

Angelas: skristi. Šviesą įkūnijantis simbolis. Tai —► velnio antipodas. Angelas atlieka žinios perdavimo funkciją. Dievo —► pasiuntinys, perkeltine prasme - jūsų vidinio pasaulio ar aukštesniojo „Aš" pranašas, rodantis sapnuotojui kelią. Tai gali reikšti ir vyrą ar moterį, kuriuos įsimylite, arba asmenį, kurį trokštate pranokti. Jungo nuomone, angelai simbolizuoja ANIMUS figūras: dažniausiai tai kitoniškos, neišbaigtos, nesuvoktos, stebėtinai šiuolaikiškos dvasinės savybės, psichikos jėgos ir asmeniniai idealai. Tradicinė (liaudies) interpretacija: laimingos meilės (kurią atneša angelas), darnos ir tyrumo troškimas. 1619 m. lapkričio 10-osios naktį Renė Dekartas (Renė Descartes) vieną po kito susapnavo sapnus, kuriuose išvydo Tiesos angelus. Šios vizijos pagrindu dvidešimt trejų metų Dekartas sukūrė savo filosofiją.     ► Žaibas.

Anglys: iš pasąmonės kylanti energija. Kaip kuras, anglys simbolizuoja aistrą. Froido teigimu, tai seksualinių instinktų arba gyvybinės energijos simbolis (libido). Jungas anglis laiko alcheminiu pasikeitimus lemiančiu simboliu, nes anglys degdamos virsta šiluma ir pelenais.

Animacinis filmas: tai nuoroda, kad gyvenime gudraujama ir apgaudinėjama. Sugebėjimas įžvelgti bet kurios situacijos komiškumą.

Antakiai: pasipūtimas. Paplitęs prietaras, kad suaugę antakiai reiškia gašlumą (viduramžiais: sąjungą su velniu). Labai svarbus yra žmogaus gestas, kurį pabrėžia antakių judesys (pvz., antakių pakėlimas).

Antausis: abejingumas, bausmė. Nesupratingumas.

Antilopė: elegancija. įMoteriškumo simbolis: aistringa moteris, geismas, erotika.

Antis: (draugaujančių) moterų simbolis, tačiau toks sapnas gali reikšti veidmainiškumą (žiniasklaidos antis).

Antklodė: apsauga nuo šalčio (gyvenimo ar jausmų šaltumo). Labai svarbu, su kuo esate po antklode! Tačiau antklodės simbolis dažnai sietinas su realia situacija, kai bandote geriau apsikloti.

Antpirštis: apsaugo nuo sužeidimų. Tradicinė (liaudies) interpretacija: geras ženklas santykiams, santuokai ir šeimos gyvenimui. Jei pamesite antpirštį - didelę nelaimę pranašaujantis ženklas. Tai gali reikšti ir mylimojo nekaltumą.

Antspaudas: tai nutylėjimo ženklas arba nuoroda, kad kažkas slepiama (paprastai paties žmogaus asmenybė). Svarba. Tradicinė (liaudies) interpretacija: nėra saugu.

Apakimas: pavojus! Kažko nepastebite arba vengiate atsakomybės ir nenorite įsigilinti į save. Pasąmonės įtaka. Nesuprantate to, ką matote. Trokštate sužinoti kažką (nauja)?

Apakinimas: kažkieno spindesio sukelta iliuzija. Per daug saulės ar per mažai šešėlių, perlaikymas (jot): reiškia raginimą įsigilinti į savo tamsiąsias savybes.

Apatinė kūno dalis: Visų pirma reikėtų pasitikrinti, ar miegant nekamavo pilvo skausmai. —► Seksualumas, tualetas, —► pilvas, —► diržas.

Apelsinas: seksualumo atspalvis, ypač jei matomi du apelsinai (kaip ir du obuoliai), kurie simbolizuoja moters krūtis. —► Vaisiai, —► saulė.

Apelsinu sultys: dažniausiai tai nuoroda į troškulį sapne. Panaši reikšmė kaip ir —► apelsino.

Apgaulė: pasąmonės simbolis. Derėtų būti akylesniam, o gal kaip tik išsiaiškinote (savi)apgaulę. Tokiu atveju šis sapno simbolis - tai nuoroda, kad tapote sąmoningesnis ir supratingesnis.

Apgavystė: dažnai reiškia seksualinį susikaustymą. Gyvenimo baimė. Kas ką apgavo?

Apykaklė: tvarka, priežiūra ir karjera.

Apylanka: Turėtumėte tiesiausiu keliu siekti savo tikslų arba jums būtina pasirinkti aplinkkelį, kuris į tikslą atves greičiau (plg. patarlė: „Tiesiog - arčiau, aplink - greičiau").

Apyrankė: priklausomybė. Veiklos atžvilgiu jaučiatės suvaržyti, kaip aiškinami ir —► pančių ar —* narvo simboliai. Tačiau apyrankė gali reikšti ir savarankiškumą. Kaip —► papuošalas, tai nuoroda į tuštybę, nors gali reikšti ir pasitenkinimą savo gražia išore. Tradicinė (liaudies) interpretacija: gausite pinigų arba laukia meilės nuotykis.

Apkabinimas: artumo ilgesys, tačiau ir suvaržymo bei atstumo išnykimo baimė. Sunkumai užmezgant santykius. Būtina atkreipti dėmesį į tai, ką apkabinate. Froido teigimu, tai seksualinio susiliejimo ilgesys.

Apklotas: apsauga ir šiluma, kažko slėpimas ir nutylėjimas. Buvimas po apklotu su kažkuo reiškia artimus ir patikimus ryšius.

Aplinkos užterštumas:

1) vidinė kasdienių uždavinių ir gyvenimo kokybės klausimų analizė;

2) „vidinio užterštumo" simbolis, t. y. dvasiniai sunkumai ir neaiškumai;

3) (pozityvus) troškimas formuoti aplinką remiantis savo interesais, kompleksiškų asmenybės poreikių ir (seksualinių) troškimų įgyvendinimo arba neįgyvendinimo išraiška. --► Žemė, ugnis, —► oras, —► vanduo, —► atliekos, —► šiukšlių kibiras, —► šaltinis, —► pasaulis.

Apnuoginimas: nuogumas, —► išsirengimas. Tai dažnai sapnuojamas simbolis, kai norima ką nors nuslėpti. Toks sapnas gali reikšti ir nuogos tiesos ieškojimą.

Apsiaustis: įspraudlmas į kampą, suvaržymas, kaip aiškinami ir —► gintaro, —► spąstų, —► lifto, —► kaimo bei —► narvo simboliai. Karo baimė, plg. —► šalmo, —► durtuvo, > šūvio ir ypač —► atominės bombos simbolius. Priklausomybė. Kokių atsargų (psichinių savybių) turite apsiausties metu?

Apsigimimas: sielos žaizdos, kurios sukelia netikrumą ir baimes. Žmogus negali iki galo atsiskleisti, yra praradęs pusiausvyrą. Trokštama atsiskleisti kažkurioje konkrečioje savo poreikių srityje, o tie poreikiai turėtų žmogui padėti vėl tapti gražiam. ► Invalidas, —► luošys. Šis sapno simbolis gali reikšti kažkokių trūkumų baimę, tačiau ta baimė jau yra trūkumas, prilygstantis apsigimimui, kuris nėra neįveikiamas.

Apsilankymas: pasikeitimai, plėtra, pereinamasis etapas, vienatvė. Noras bendrauti arba nuovargis nuo bendravimo, panašiai kaip aiškinamas ir —► pažįstamo simbolis.

Apskritimas: žmogus bėga, sukasi —► ratu. Tačiau tai gali būti ir tobulybės ženklas, —► mandala.

Aptvaras: apribojimas, suvaržymas. Arba reikėtų tai padaryti. Tai gana dažnai sapnuose matomas simbolis, kai jaučiate suvaržymus (plg. —* amputacija, —► narvas) ir nebežinote, kaip iš jų išsivaduoti. Nuo kažko užsidaroma ar atsitraukiama. Tai visuomenės prievartos ženklas. Tabu.

Arabas: primityvumas, primityvumo troškimas. Tai gali būti nuoroda į vyrų pašaulį ir priešiškumą moterims. Fanatizmas ir karo pavojus. Tačiau šis simbolis gali reikšti ir romantiškumą („Arabijos Lorencas" - [vert.: 1962 m. kino filmas]). Arabo simbolis visuomet reiškia jūsų paties instinktus (moterims - jų vyriškąjį pradą).

Arbata:   stimulas.  Reikėtų apsišarvuoti kantrybe, „palaukti ir atsigerti arbatos" [vert.: vok. priežodis]. Tradicinė (liaudies) interpretacija: sunkumai.

Arbatinukas: —► indas. Mene ir sapnuose tai nekaltybės simbolis. Iš arbatinuko išpilamas skystis rodo atsidavimą.

Arbitras: tai nuoroda į sąžiningumą sau ir kitiems; į jūsų vidinę psichinę būseną vertinant save ir kitus. Tai pasiūlymas būti nešališkam, į gyvenimą žvelgti iš tam tikro atstumo. Gal derėtų atidžiau pasižiūrėti ir į savo paties „žaidimus".

Arena: tai erdvė, kurios centre yra jūsų „Aš". Panašiai kaip ir —► amfiteatre ar —► spektaklyje. Kova, troškimas veikti, pasiryžimas laimėti. Jei arenoje matote save, tai reiškia, kad jums trūksta veiklumo, saviraiškos, drąsos, (ei arenoje matote kitą žmogų, vadinasi, esate pernelyg pasyvus.

Arfa: šventiškumas, susimąstymas. Tai dangaus simbolis. Atkreipkite dėmesį, kokią muziką groja arfa. Ar grojate pats, ar esate tik klausytojas?

Arimas: vaisingas gyvenimo etapas, ypač jei aiškiai matomos —► vagos. Tai vaisingos moters arba motinos simbolis (Žemės deivė Gaja ir žemdirbystės deivė Demetra). Arimas - tai nuoroda į darbą (kažką reikia suarti). Kieti, sudžiūvę grumstai reiškia problemas ar sąstingį. Tokie mieste gyvenančių žmonių sapnai dažnai simbolizuoja kaimo idilę, panašiai kaip —* ūkininko ar —*■ vagos simboliai reiškia norą pabėgti iš ► miesto, domėjimąsi žeme dėl ekologinių paskatų.

Aristokratas: menkavertiškumo kompleksas, jaučiatės menkesnis už aplinkinius. Savosios vertės suvokimo simbolis: žmogus nori iškilti, bet jaučiasi neįvertintas. Socialinės tikrovės roman-tizavimo išraiška, kai be išlygų laikomasi pasenusių visuomeninių nuostatų ir vertybių. Ką iš tikrųjų norite gyvenime pasiekti?

Arka: viena vertus, tai žinomas išsigelbėjimo, saugumo, prieglobsčio ir namų simbolis, kaip ir —► šeima ar —► inkaras. Antra vertus, arka dažnai reiškia ir suvaržymą bei įkalinimą, kaip ir —► kalėjimas bei —► narvas. Siejama su mitologijoje dažnai pasitaikančiu pamestinuko krepšelyje motyvu: tai ypatingas, tačiau atstumtas kūdikis, kuris, nepaisant jį supančio pasaulio priešiškumo, išgyvena ir dažniausiai sėkmingai žengia gyvenimo keliu. Aiški nuoroda, kad ankstyvoje vaikystėje patirtas traumas vis dėlto galima įveikti.

Arklys: gyvenimo jėga, energija, judėjimas ir garbė. Gali reikšti greitį, jėgą, potenciją ir lytinius instinktus. Judrumas ir dinamika. Anot Artemidoro, tai laiminga meilė, Faldoro teigimu - moters, kurią trokštama turėti, ženklas. Vėlyvaisiais viduramžiais keleto arklių kinkinys buvo nuoroda į daugybę meilės romanų. Pagal Froidą, tai gyvenimo ir mirties variklis (Erosas ir Tanatas). Tradicinė (liaudies) interpretacija: arkliai paprastai yra mirties pranašai (krikščionybės, kuri diskriminavo Epo-ną įtaka; keltų religiją ir jų arklių deivę Eponą; išsamiau apie tai: Vollmar, Klausbernd: Schwarz-Weilš. Bedeutung und Symbolik der beiden gegensatzlich-sten Farben. Goldmann Vlg„ Miinchen 1992).

Aromatas / kvapas: Pirmiausia reikėtų patikrinti, ar miegant nosies nepasiekė koks nors realus kvapas. Kvapo simbolis sapnuojamas labai retai, tai nuoroda į mėgavimąsi gyvenimu ir geidulingumą. Aromato pobūdis rodo mūsų santykį su tą kvapą skleidžiančiu daiktu (net to dalyko kvapas erzina). Blogi kvapai simbolizuoja antipatiją (nepakenčiame net jo kvapo), geri - simpatiją. Be to, šis simbolis gali būti ir nuoroda į „gerą uoslę", t. y. į jūsų intuiciją, kuria galite arba kuria nederėtų pasikliauti. Froidas, kaip ir daugelis kitų mokslininkų, mano, kad kvapai sužadina atsiminimus apie tam tikras vietoves, asmenis.

Artišokas: prabanga, sėkmė ir blogos nuotaikos išsklaidymas (sakoma, kad artišokai atbaido demonus). Atostogų prisiminimai.

Asilas: Paprastai šis simbolis reiškia kvailumą („špargalė"). Tačiau tai ir užsispyrimas, seksualinė energija, gyvybingumas. XV-XVI a. literatūroje vaizdingas posakis „varyti asilą" reiškė vyro lytinio organo sujaudinimą. (Plg.: 1500 m. pasirodžiusi Arnto fon Aicho „Dainų knyga"). Mūsų dienomis šis simbolis turi daugiau ar mažiau neigiamą atspalvį. Asilo užsispyrimas gali būti traktuojamas kaip asilo stiprybė: jis vadovaujasi savo protu ir savaip suvokia tą protą (kaip teigė H. Hesė [Hesse]). O vadovaudamasis savo instinktais asilas gali būti ir pakankamai gudrus (geismas nebūtinai yra kvailystė! Plg.: „asilėli, pasipurtyk"). Anot Artemidoro, tam, kuris išvydo asilą, nuo pečių bus nuimta našta. Remiantis „Fiziologu" („Physiologus") [vert.: ankstyvosios krikščionybės laikų knyga apie gyvūnų simbolius], tėvas jaunam asiliukui nukanda lytinius organus (kastracija). Taip atsirado ir eunuchų tradicija. Tradicinė (liaudies) interpretacija: laiminga meilė. Gudėjos, Lagašo valdovo, sapne (šumerai, 2144-2124 m. pr. Kr.) pats karalius palyginamas su asilu.

Asla: nuoroda į ryšio su žeme būtinybę, bet šis simbolis kartu reiškia ir tai, kas mus skiria nuo pačios žemės. Jungo nuomone, asla, kaip ir —► miškas, simbolizuoja tamsą.

Asmuo: Kiekvienas, kurį matote sapne, gali būti realaus asmens vaizdinys. Ypač svarbūs asmenys - tėvas, motina, mylimasis ir vaikai, jeigu jie aiškiai regimi, gali būti nuoroda į tikruosius asmenis. Tačiau kiekvienas asmuo gali reikšti ir tam tikras sapnuotojo savybes arba dalykus, nesusijusius su konkrečia asmenybe. Retkarčiais sapnuojamas asmuo gali būti nuoroda į kitą (į jį panašų) asmenį. Kiekvienas asmuo, kurį sutinkate sapne, dažniausiai yra nuoroda į savo raidą ir pagrindinę gyvenimo užduotį. Asmenybės ženklas yra simbolis tos „esencijos", kuri persmelkia kiekvieną iš mūsų ir kurios virpesius jaučiame.

Ąsotis: —► indas. Tai dvasinės nuovokos simbolis, apimantis džiaugsmą, liūdesį, ašaras, išsipildymą ir pan. Moteriško seksualumo simbolis, erotika. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, ko ąsotis pripildytas. —► Taurė. Tradicinė (liaudies) interpretacija: pilnas ąsotis - gausa, sudužęs ąsotis -nuostoliai.

Astrologija: ryšys su visata, senosios ezoterinės žinios arba prietarai ir atsakomybės atsisakymas. Savosios —► žvaigždės ieškojimas.

Astronautas: sąmonės ribų išplėtimas; galimybė pamatyti ir sužinoti daug naujo. „Ano pasaulio" ir kitos tikrovės pažinimas.

Ašaros: Panaši reikšmė kaip ir ► gerti: laisvai gali tekėti gyvenimo —► vanduo. Išsilaisvinimo ženklas. —► Perteklius, ^verkimas.

Ašis: gyvenimo ir likimo rato judėjimas (—► ratas). Tai skverbimasis į save ir savianalizė.

Ašmenys: Tai žmogaus lytinio instinkto simbolis, agresija. Šis simbolis dažnai sapnuojamas tais atvejais, kai būtina priimti svarbų sprendimą. Ašmenys simbolizuoja sugebėjimą apsispręsti (ašmenys gali padalyti materiją). Neretai šis simbolis reiškia ir rizikos aspektą: „vaikščioti ašmenimis". —*■ Peilis, kalavijas, —► durklas.

Aštuonetas: visumos ir pilnatvės simbolis (aštuonlinkis Budos kelias, oktava muzikoje). Dažnai aštuonetas gali simbolizuoti ryšį su žeme, nes žaidimų kauliukas, kaip žemės simbolis, turi aštuonis kampus. Kartais šis simbolis gali reikšti ir statiką, nejudrumą. Labai dažna reikšmė: „Dėmesio!" Tai begalybės simbolis (aštuonetas horizontalioje padėtyje reiškia begalybę). Retais atvejais tai gali reikšti ir atstūmimą, neapykantą.

Ateitis: sapnas iš tikrųjų gali parodyti ateitį, jei sapnuojate ateityje vyksiantį dalyką. Per tokį sapną galima sąmoningai suvokti ateityje laukiančias spėliones, abejones ir lūkesčius. Tradicinė (liaudies) interpretacija: bus užbaigtas senas konfliktas.

Atestatas: mokykla. Laimėjimų arba nesėkmių baimės išraiška. Paties sapnuotojo gyvenimo, darbų ir laimėjimų įvertinimas. Patvirtinimas ir pripažinimas arba pasmerkimas ir kritika.

Atidarymas: tai paplitęs naujos pradžios simbolis, kaip ir —► kūdikis, —► gimdymas ir —► vaikas. Atidaroma parduotuvė ar paroda? Kas ten rodoma ar parduodama? Prekės, kurias matote ten išdėstytas, rodo naujos pradžios pobūdį. Pvz., knygynas rodo mokymosi ir protinio lavinimo kryptį, meno kūrinių paroda reiškia, kad atsiskleis jūsų kūrybiniai ir meniniai gebėjimai.

Atlasas: sugebėjimas orientuotis pasaulyje. Tai tas, ant kurio laikosi pasaulis: jo pastangos ir nešama našta. Kelionės ir svetimų kraštų bei naujų įspūdžių ilgesys.

Atletas: vyriško seksualumo simbolis, —► didvyris. Vyriškos jėgos ženklas, kaip ir —► lokys. Atletas dažnai sapnuojamas, kai žmogus jaučiasi nusilpęs. Nuoroda, kad reikėtų sportuoti, bet dažnai tai ir kvailumo simbolis.

Atliekos: —* metalo laužas. Poreikis apsivalyti. Siekiama apsivalyti nuo vidinių —► šiukšlių, kurios mus slegia. Panašią reikšmę turi ir - ► išvietė bei —► nuotekos. Susikaupė daug visko, ko reikia atsikratyti: emocinės ir kasdienio gyvenimo šiukšlės. Kankinamės, nes nesutariame su aplinka (ir su savimi). Tai svarbus atradimas, nes kaip tik atliekose aptinkamas sielos lobis, t. y. tame, kas buvo nuslopinta ar liko nepastebėta, glūdi savęs pažinimo galimybė, arba, anot Jungo, ignoruojamos šešėlinės pusės pripažinimas yra pirmas žingsnis in-dividuacijos link.

Atlyginimas: Kaip tvarkotės su savo emocine energija? Ar gaunate tai, ko norite?

Atmetimas (ignoravimas): artumo arba atstumo troškimas. Neužtikrintai jaučiamasi tam tikroje situacijoje; už-sisklendžiama arba nuo kažko atsiribojama. Arba būtina tai padaryti. Dažnai pasitaiko ir priešinga reikšmė: žmogaus akceptavimas (nepaisant atstūmimo baimės).

Atminimas: nuoroda į tai, kad kažką būtina prisiminti. Reikėtų ne slopinti, o išsaugoti tą prisiminimą. Atostogų ar kiti prisiminimai. Tradicinė (liaudies) interpretacija: troškimas, kuris išsipildys.

Atogrąžų miškai: tai nepaliestas—-miškas - pasąmonės ir seksualinių instinktų sritis. Tai galingos gyvybinės jėgos simbolis, tačiau ir pavojus pasiduoti savo instinktų įtakai. Nuoroda, kad reikia daugiau disciplinuotumo, arba atvirkščiai - padrąsinimas nebijoti atsiduoti instinktams. —► Labirintas, —► miestas (kaip asfalto džiunglės).

Atominė bomba: —► bomba, —► sprogimas. Rūpinimasis žmonija ar bent jau aplinka. Mirties ir karo baimė, kaip aiškinami ir —► šūvio bei —► šalmo simboliai. (Didesnė) atsakomybė svarbiais gyvenimo atvejais, (didesnė) įtaka sprendžiant svarbius socialinius klausimus.

Atoslūgis: dvasinis atsipalaidavimas arba harmoningi jausmai be jokios įtampos. Gali reikšti prastą finansinę padėtį (tuščia piniginė).

Atradimas: žmogaus laukia kažkas naujo arba tai, kas lemta. Kas buvo atrasta? Tai beveik visuomet vidinės, dažnai dar nežinomos savybės.

Atsiskyrėlis: eremitas. Pavojus prarasti kontaktus su kitais žmonėmis. Gilinimasis į save, kilnumas, susimąstymas, užsisklendimas nuo pasaulio, kartu tai ir savarankiškumas bei nepriklausomybė.

Atsisveikinimas: gyvenimo būdo pakeitimas ir savo paskirties apsvarstymas. Laukia arba yra būtinas išsiskyrimas su kažkuo svarbiu: asmeniu, elgesio normomis, jausmais. Plg. —► lavonas, —► mirtis, —► abortas, —► kalavijas, —► skyrybos ir —>■ laidotuvės. Tradicinė (liaudies) interpretacija: geras ženklas, nes nuo kažko išsilaisvinama.

Atsitiktinumas: Jei kažkas sapne įvyksta atsitiktinai, tai paprastai yra nuoroda, kad sapnuotojui nereikės didelių pastangų kažkam pasiekti. Šis sapno simbolis dažnai rodo, kad problemos tam tikroje situacijoje išsispręs be jokių pastangų.

Atvykimas: pradžia. Tai gali reikšti, kad baigėsi vienas gyvenimo etapas, prasideda kažkas naujo. Pasiektas tikslas. —► Nuotykis

Audimo Staklės: laikas ir likimas (nor-nos [vert.: skandinavų likimo deivės]), gyvenimo gija. Paprasto gyvenimo ilgesys. Neretai šis simbolis yra nuoroda į aktyvią pasąmonės veiklą. Tradicinė (liaudies) interpretacija: laukia nedideli finansiniai nuostoliai.

Audinys: Viskas tarpusavyje susiję. Gyvenimo siūlo simbolis, kuris nurodo, kad visus asmenybės ir patirties siūlus reikia supinti į vieną visumą. —► Siūlas. Audinio rūšis dažnai atspindi jūsų jausmų pobūdį.

Audra: uraganas, —► viesulas, —»■ vėjas. Šis simbolis sapnuojamas, kai iškyla kažkokios kliūtys, arba tai gali būti nuoroda į perversmą ar išsivadavimą, ypač dvasinį (plg. Šekspyras, „Audra"). Jausmų audra. Derėtų nereaguoti į viską taip audringai arba atvirkščiai - laisvai reikšti savo jausmus. —► Žaibas. Tai, kas griauna arba atneša apsivalymą. Turėtumėte suteikti savo agresyvumui tam tikrą išraišką.

Augalai: medis, —--gėlė. Augalas dažnai simbolizuoja savojo „Aš" dalį. Tai augimo, natūralumo, tačiau kartu ir lėtumo bei esmės simbolis. Tai nuoroda į poreikį kažką pasodinti, o kartu ir į paties žmogaus talentus bei gebėjimus.

Auka: reikia atsisakyti esamų jausmų, savybių ar įprasto elgesio. Jeigu jūs kažką aukojate, paklauskite savęs, ar lengvai to atsisakote, ar sugebate jausti užuojautą. Jei patys esate auka, turėtumėte labiau ištyrinėti nusikaltėlį, paklausti savęs, kodėl tapote auka, kokias baimes ir troškimus išgyvenate.

Aukcionas: tai reiškia, kad jums gali atitekti turtas arba kad versle reikia būti atidžiam ir greitai reaguoti. Norima turėti kažką vertinga (dažniausiai meno kūrinį ar antikvarinį daiktą), jei grėstų ekonominis nuosmukis. Tai nuoroda į turėjimo lygmenį pagal Erichą Fromą [Fromm] bei į —► grobį, —► biržą, -piniginę.

Auksas: saulės nutvieksta siela ir nemirtingumas, tačiau tai gali būti ir nuoroda į apakimą (suklaidinimą), —► godumą ir sumaterialėjimą. Froidas dažniausiai sieja auksą su mėšlu. Jungui ir jo sekėjams auksas simbolizuoja brangiausią sapnuotojo dalyką, lobį, aukštesniojo lygmens savąjį „Aš". —► Deimantas, —► pinigai, —► širdis, —► saulė.

Auksinė Žuvelė: —* auksas. Tai ypatinga —► žuvis. Gyvenimas jausmų vandenyne atskleidžia tikrąją asmenybės esmę.

Aukštas (namo): sąmonės lygmuo, kūno sritis.

Aukštis: ilgimasi aukštumų, tačiau sykiu bijomasi pervertinti savo jėgas, arba teks pasitenkinti nereikšmingais dalykais.

Aukštos įtampos linija: lytinius instinktus būtina sąmoningai valdyti. Tai nuoroda į didelę nervinę įtampą arba didžiulę nervinę ištvermę.

Aulinis batas: ryšys su žeme, judėjimas ir veržimasis į priekį. Šis simbolis reiškia kažką naujo. Seksualumo simbolis (kekšės ilgaaulis, iš kurio geriamas —*• šampanas).

Ausis: Derėtų geriau įsiklausyti, būti paklusnesniam arba supratingesniam, atkreipti dėmesį į garsus, triukšmą, skambėjimą ir į nuotaikas bei netiesiogines prasmes. Moteriškumo (seksualumo) simbolis, kuris dažnai rodo dvasinio atvirumo arba atsiribojimo poreikį. Verti auskarą į ausies spenelį, daugumos psichoanalitinių mokyklų nuomone, reiškia nekaltybės atėmimą. Rytų kraštuose ausis yra žmonos simbolis.

Auskaras: —► papuošalai. Jūs labai priklausomi nuo savo išorės arba turėtumėte labiau į ją atsižvelgti, plg. —► ausis. Tradicinė (liaudies) interpretacija: ginčas.

Austrės: prabanga, karjera, materialinių gėrybių troškimas. Klasikinėje   psichoanalizėje   austrės -moteriško seksualumo simbolis. Tradicinė (liaudies) interpretacija: rūpesčiai.

Autobusas: —* troleibusas. Tai spartus judėjimas gyvenimo keliu, tačiau kitaip, nei aiškinamas —► automobilio simbolis, šis judėjimas susijęs su aplinka (visuomene). Paprastai siekiama bet kokiomis priemonėmis ir dažniausiai individualiai pasiekti tikslą, o tai sapnuotojui nėra labai paranku. Geriau mažiau agresyvumo ir daugiau ištvermingumo. Toks sapnas - tai nuoroda į bendruomeniškumą; jėga, patraukianti kitus. Kelionė, vietos pakeitimas. Kaip atrodo autobusas? Kaip vyksta kelionė?

Automatas: nuobodi kasdienė rutina, nesavarankiškumas ir nužmogėjimas. Reikėtų elgtis sąmoningiau ir dvasingiau. Stresinėse situacijose tai dažnai tikrovės neatitinkantis sapnas apie gyvenimą netekus darbo. Tačiau toks vaizdinys gali reikšti ir darbo rutinos palengvinimą, galimybę dirbti kūrybingai ir savarankiškai. Jei save suvokiate kaip automatą, tai nuoroda į pasąmonėje glūdinčius stereotipus ir įpročius. Tokiais atvejais reikėtų atkreipti dėmesį į kiekvieną vaizdinio detalę.

Automobilio rakteliai: raktas į judėjimą. Žr. —► automobilis, —► automobilio vairavimas.

Automobilio vairavimas: automobilis,    greitkelis. Judėjimas į priekį. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kokiu būdu pajudama ir ką tuo metu jaučiate. Ar važiuodami skubate, ar kelionės metu turite laiko viską apmąstyti? Ar greitai judate į priekį, o gal patenkate į avariją? Būtina atkreipti dėmesį, ar bandote pastatyti automobilį, bandote užvesti, aplenkti ir 1.1. Visa tai simboliškai susiję su jūsų judėjimu į priekį. Šis sapno vaizdinys neretai reiškia subjektyvią žmogaus veiksmų laisvės erdvę. Toks sapnas mums rodo, kaip kasdien elgiamės ir pasirodome visuomenėje, kur iškyla sunkumų, keliami uždaviniai ir atsiveria galimybės.

Automobilis: vienas iš dažniausiai šiuolaikinio žmogaus sapnuose pasitaikančių simbolių. Jis reiškia perėjimą prie kažko naujo. Individuali transporto priemonė, visuomeninio statuso simbolis, mechaninė energija, kuri gali turėti ir seksualinį atspalvį. Nūdienos prasme tai kelionių, dvasinės jėgos ir mobilumo simbolis. Kaip ir Taro kortų vežimas, šis simbolis pateikia klausimą apie gyvenimo kelią, savo kelio kryptį. Neretai šis simbolis siejamas su vietos pakeitimu gyvenimo kelio aspektu. Jūs išdrįstate vairuoti automobilį savo paties nustatyta kryptimi, įgyti tam tikrą patirtį. Jungo nuomone, tai žmogaus rankų sukurta judėjimo priemonė, kurios ratai padaryti, remiantis Saulės rato idėja. —► Mandala. Tai aplinkos užterštumo simbolis, sapne dažnai reiškiantis dvasinio apsivalymo poreikį. Ar jūs vairuojate, ar jus veža? Koks automobilio modelis? Pvz„ sportinis automobilis reiškia galią; visureigis - siekiama rasti išeitį bet kurioje situacijoje. Kokia automobilio spalva? Ką jūs darote su juo? Remontuojate ar važiuojate —► automobilio vairavimas)''. Froido tyrinėjimai parodė, kad automobilis dažnai simbolizuoja gydymą. Greitas automobilis, anot Froido, - pasišaipymas iš lėto analizės proceso. Pagal Jungą, automobilis kaip ir —► karieta - vietos pasikeitimo simbolis.

Autorius: savarankiškumas. Kūrybingas žmogus. Protingas vyras / protinga moteris, tačiau nebūtinai išmintingas! Siekiama gyventi naudingai ir kurti dvasines vertybes. Kiekvienas turi ką pasakyti. Išreikškite ir išsakykite tai. Gal jums reikėtų aiškiau ir / arba dažniau išsakyti savo mintis? Ar trokštate su kuo nors ir iš esmės pasidalyti savo nuomone?

Avarija: dažniausiai tai nuoroda į realiai išgyventą avariją, {spėjimas, susijęs su baime. Tai kartu ir nuoroda į neatidumą kasdieniame gyvenime. Tai apsauga, nes dvasinis išgyvenimas sapne pakeičia patirtį išoriniame pasaulyje. Tai - sunkumus ir problemas reiškiantis simbolis, kai žmogus jaučiasi nesubrendęs juos įveikti. Be to, avarija gali simbolizuoti ir orgazmą. Remiantis sapnų tyrinėtojo Džeko Ma-gvairo (Jack Maguire, Traumarbeit und Transformation, Munchen, 1991) teiginiais, avarijos simbolį galima suskirstyti į paskirus lygmenis:

  1. 1) tendencija bausti save;
  2. 2) jausmas, kad žmogus nebegali kontroliuoti savo gyvenimo ar tam tikros gyvenimo situacijos;
  3. 3) neapykantos ir / arba baimės išraiška;
  4. 4) nepasitikėjimas situacija, kuri sapne tapo avarijos priežastimi.

Avinas: žmogaus prigimtinė kūrybinė jėga. Astrologinė reikšmė: „Aš esu". —► Ėriukas, —► avis, —» Velykos.

Avis: kantrybė, kvailumas ir kaimo roman-tizavimas. Tačiau tai ir atsidavimo bei nekaltybės simbolis. Avies vilna - nuoroda į šilumą, apsaugą ir paramos poreikį. ---Ėriukas, —► avinas. Tradicinė (liaudies) interpretacija: laimė.

Avižos: javai. Pasipūtimas. Jei žmogus netveria savo kailyje, jis turi parodyti savo gebėjimus.

Azijiečiai: geltonasis pavojus, minios baimė, baimė būti mirtinai suspaustam. Bado simbolis, plg, - ► Afrika ar visos kitos trečiojo pasaulio šalys. Šis simbolis gali reikšti ir išminties paieškas.

Ąžuolas: sapnuotojo asmenybė. Svarbu, kaip atrodo — ► medis, kokios jo savybės. Ar jis su lapais, ar ant jo yra vaisių? Gal jis numetęs lapus? Ar medis miške auga tarp kitų medžių, ar vienas? Gamtos jėgų įkūnijimas (plg. druidų kultūra). Psichoanalitikų nuomone, moters susapnuotas ąžuolas rodo, kad ji seksualiai nepatenkinta. Tradicinė (liaudies) interpretacija: laimę pranašaujantis ženklas. Anot Froido, tai moters kūno simbolis.