Dagys / usnis: darbas, pastangos ir ginčas. Anot Artemidoro, tai reiškia rūpesčius ir problemas, susijusias su vyru.

Dailininkas: kūrybiškumas ir grožio pojūtis. Tradicinė    (liaudies)    interpretacija: laimė.

Daina: linksmumas. Būtina atkreipti dėmesį į dainos žodžius.

Daktaras: —* gydytojas, padėjėjas, žiniuonis, patarėjas ir vadovas, gydančios jėgos, kurią turite ir kuria galite pasikliauti, simbolis. Antra vertus, žodis „daktaras" reiškia titulą, kuriuo paprastai didžiuojamasi visuomenėje. Jei taip, jums reikėtų daugiau paanalizuoti savąjį „Aš". Tradicinė (liaudies) interpretacija: paprastai geras ženklas.

Dalgis: sugebėjimas siekti tikslo, —► derlius, agresija ir —> mirtis.

Dalybos: atsiskyrimas, susvetimėjimas ir netektis. Atsižvelgiant į sapno kontekstą, šis simbolis gali reikšti ir socialinius gebėjimus. Dažnai tai nuoroda į sapnuotojo individualybę, nes individualumas paprastai yra nedaloma sąvoka.

Dalyvavimas konkurse: Siekiama kažko, ką ne taip lengva pasiekti. Ko jūs trokštate? Gal jūsų laukia naujos užduotys, reikalaujančios kažkokių naujų gebėjimų?

Dangus: dvasios, minties ir intuicijos karalystė. „Žmogaus valia yra jo išganymas". Tai nuoroda į žmogų kaip dviejų pasaulių pilietį, kurio galva nukreipta į dangų, o kojos remiasi į žemę. Tokiu būdu dangaus simbolis dažnai reiškia būtinybę sustiprinti žmogaus ryšį su žeme, tačiau tai gali reikšti ir gerą (giedrą) nuotaiką. Dangus neretai simbolizuoja oro pilis, troškimų, fantazijos karalystę. Jis gali reikšti ir konfliktą tarp fantazijos pasaulio ir tikrovės. Apsiniaukęs, debesuotas dangus reiškia depresinę nuotaiką arba neaiškumą (dažniausiai norų ir tikslų prasme). „I Dzing („Permainų knygoje") [vert: seniausia žinoma filosofijos knyga, V a. pr. Kr.] dangus simbolizuoja kūrybingą ir stiprų tėvą. Anot Froido, dangus - norų išsipildymo vieta. Jungo nuomone, dangus - nerealus pasaulis, kuriame prarandamas ryšys su žeme.

Danties traukimas: kažko vis dėlto neįmanoma pasiekti („pačiam išsitraukti dantį").

Dantys: gyvybingumo, giminystės, draugės ir mylimosios simbolis. Tačiau tai gali būti ir kažkas plėšrūniško (—► vampyras). Tai nuoroda į sapnuotojo kandumą. Senovės graikų mitologijoje dantys simbolizavo vaikus. Tai tikriausiai buvo siejama su tuo, kad nėštumo laikotarpiu moteris paprastai prarasdavo dantis. Mituose dantys laikomi sėklomis, kurių reikšmė panaši į simbolinę drakono kraujo prasmę. Be to, dantys simbolizuoja ir sapnuotojo godumo paženklintą charakterį. Tai gali būti nuoroda į troškimą kažkam „įkąsti" arba varžymasis tai padaryti. Pagaliau dantys, kaip ir —> burna, reiškia norą kažką suvalgyti. —► Grožis, —► veidas, —► kaulas. Jungo ir Froido nuomone, dantys - penio simbolis. Sapnus apie dantų skausmą Froidas traktuoja kaip sapnus apie masturbaciją. Šiuolaikinių amerikiečių sapnų simbolių tyrinėtojų teigimu, dantis dažnai sapnuoja klimakterinio amžiaus moterys.

Danty gydytojas: „dantų skausmą" keliantis dalykas. Gal dantų skausmą sapne lemia realus skausmas? Ligos ir skausmo baimė. Saturno simbolis.

Dantų skausmas: meilės nesklandumai. Tradicinė (liaudies) interpretacija: gera žinia.

Darbas: Užmiegate kartu su dienos sunkumais ir rūpesčiais. Tai dvasinės įtampos atvaizdas sapne.

Darbininkas: kažkas užbaigiama, reikia kažko imtis, būti aktyviam. Socialinis nuosmukis, galbūt ir socialinės tikrovės romantizavimas.

Dargana: audra, —► viesulas, —► uraganas.

Daržinė: Žmogus panaudoja savo gebėjimus. Sėkmė ir materialinė gerovė. Tačiau tai gali būti ir (jaunystės) seksualinių potyrių vieta. Jungo nuomone, tai demonų ir dvasių buvimo vieta, kartu sauganti nuo lietaus ir šalčio.

Daržovės: jaunimas ir vaikai (šviežios daržovės). Maistas. Anot Jungo, šis simbolis paprastai turi erotinį atspalvį.

Datulė: moters simbolis. Rytų filosofijoje tai geidulingumo simbolis. Nuoroda į besimezgančius aistringus ryšius.

Daugėtas / gausa: Jei sapne kažkoks elementas pasitaiko labai dažnai, pvz.: gatvė, kurioje daugybė balų, dangus, pilnas vienos rūšies paukščių (plg. Hič-koko [Hitchcock] filmas „Paukščiai"), tokiais atvejais kalbama apie daugėtą. Jei šis simbolis kartojasi dažniau, tai sielos susiskaldymas. Jei žmogus sapnuose gana dažnai regi daugybę kažkokių pasikartojančių elementų, jam reikėtų pasikonsultuoti su psichologu. Daugybė pasikartojančių elementų yra reikšmingas visų nesąmoningai vykstančių gyvenimo procesų ženklas (kuo giliau pasąmonėje tas procesas vyksta, tuo gausiau tam tikrų elementų). Tokio pobūdžio sapnus dažnai sapnuoja ligoniai, balansuojantys ties psichinio ir fizinio išsekimo riba: pvz., haliucinacijose žmogus mato daugybę —► pelių (daugybinis elementų regėjimas susijęs su simpatine nervų sistema, nes simpatiniai nervai atlieka impulsų išskaidymo ir jų siuntimo į kiekvieną atskirą ląstelę funkciją). Tačiau daugėtas gali reikšti naujo sąmonės lygmens pradžią. Individualybę absorbuoja kolektyvas. Pernelyg didelis išsiblaškymas, jėgų eikvojimas ir asmenybės susiskaldymas. Daugėtas yra destruktyvus, nes suardo sąmonės vienovę. Ten, kur pasirodo daugybė kažkokių elementų, dažnai kyla konfliktas tarp „Aš" vienovės ir aplinkinių asmenų bei jų įtakos daugėto. Tai gali reikšti pasipriešinimą ir išankstinę nuomonę, kuri trukdo sapnuotojui. Gurdžijevo [vert: tikr. - George S. Ge-orgiades (1872-1949) - armėnų kilmės ezoterikas, rašytojas] teigimu, nelaisvas žmogus tampa priklausomas nuo daugybės „Aš", kurie pasireiškia daugėto simboliu. Kitų teoretikų nuomone, kaip tik „Aš" daugėtas padidina asmenybės kūrybinį potencialą. Pasak Froido, vieno simbolio ar aplinkybių dažnumas arba gausa sapne reiškia dažnai pasikartojančias aplinkybes tikrovėje (tai, kas simbolizuojama).

Daugiaaukštis namas: Panaši reikšmė kaip ir didelio > namo. Įžvalgumas, individualumo praradimas ir apribojimas, tačiau ir šių savybių sustiprinimas.

Debesys: liga arba sunkumai ir rūpesčiai. Sapnuotojo nuotaikos simbolis. Švelnūs, balti debesėliai simbolizuoja gražius, išsvajotus laikus. Juodi debesys horizonte simbolizuoja besiartinančius sunkumus. Kinijoje In ir Jang energijos susiliejimas traktuojamas kaip seksualis suartėjimas. Jei tuo metu iš dangaus pasipylė —► lietus, tai reiškia, kad pasiektas aukščiausias meilės žaidimų taškas.

Dėdė: kiti žmonės ir jų autoritetas.

Defloracija: nekaltybės atėmimas, ---gėlė.

Degalinė: bakas. Tai vieta, kurioje galima papildyti energijos atsargas. Daroma pertrauka.

Deglas: senas santuokos simbolis, nes namų židinys būdavo uždegamas deglu. Tai perdavimo, psichinės energijos ir idėjų simbolis (olimpinių žaidynių deglas), proto šviesa ir laisvė (Laisvės statula). Mūsų dienomis tai greičiau —► šviesos ir kartu - sąmonės simbolis, kuris nušviečia tamsą (tai, ko nesuprantame). Tai ir pagerbimo ženklas (palydos su deglais).

Degtukas: ugnis, —*■ liepsnos, —► šviesa. Jūs kažką uždegėte ar nusvilote pirštus?

Degutas: žmogus prie kažko prisirišęs, nenori atsiskirti. Nuoroda į nelaimę. Antra vertus, jūs galėtumėte sėkmingai su kažkuo užmegzti santykius ir kažką įsileisti. Ir nepamirškite, kad tai, kas iš pradžių atrodo kaip nesėkmė, vėliau pasirodo kaip laimė. -► Užtemimas, —»■ juoda spalva, —► varnas. Tradicinė (liaudies) interpretacija: dėl savo juodos spalvos - blogas ženklas.

Deimantas: savojo „Aš" ir jo tyros, nesikeičiančios ir nepalenkiamos esmės simbolio archetipas. Deimantas simbolizuoja tyriausią —► vandenį ir neužterštą —► žemę. Tai dvasinės pilnatvės, aiškumo, ypatingos vertybės simbolis. Ne tik budistai mano, kad žmogus, turintis deimantą, pajėgus atsispirti visoms pagundoms. Antra vertus, šis simbolis gali būti nuoroda į tuštybę (kaip ir visų papuošalų) ir nereikalingą užsispyrimą bei šaltą santūrumą. Įei sapne matote skaidrų deimantą, turėtumėte priimti save tokį, koks esate, - beatodairiškai ir su visais trūkumais. Tikriausiai ieškote atsakymo į klausimą, ar gyvenime jums pakanka užsispyrimo, ar viskas jūsų gyvenime aišku. Pagal „Fiziologą" („Physiologus") [vert: ankstyvosios krikščionybės laikų knyga apie gyvūnų simbolius] tai saulės akmuo, kurį galima atrasti tik naktį ir kuris nesilydo ugnyje. Anot Jungo, tai tobuliausia žemės kūno forma (prisikėlusiojo kūnas).

Dėlė: bjaurėjimasis (savo kūnu). Jausmas, kad išsunktos visos jėgos, kaip aiškinamas ir —*■ vampyro simbolis. Tradicinė (liaudies) interpretacija: tai -laimės simbolis, nes dėlės naudojamos gydymui.

Delfinas: protinga —► žuvis, suvaldytas gyvuliškasis pradas, intelektualūs jausmai.

Dėlionė:     mįslė,     mozaika.

Dėmės: tamsios sielos pusės, susikaupęs purvas ir kaltės jausmas. Šis simbolis dažnai susijęs su tuo, kad jaučiatės nepatogiai, jei lieka aistros „pėdsakų", tačiau tai gana retai pasitaikanti reikšmė. Tai gali būti nuoroda ir į silpną vietą.

Demonstracija: Jūs joje dalyvaujate, ar tik esate stebėtojas? Ką jaučiate matydami šį vaizdinį? Kokiu tikslu ir kas rengia šią demonstraciją? Ir svarbiausias klausimas, kurį turėtumėte sau pateikti: ko reikalaujate ar trokštate? Kokių tikslų siekiate?

Denis: laivas. Kelionė ir poilsis. Esate denio viršuje ar apačioje? Tai nuoroda į tai, ar jūs labiau vadovaujatės protu, ar jausmais.

Derlius: troškimas būti pripažintam, —* sėkmė ir saugumas (kaip ir —► akcijos simbolis) bei dvasios lobiai. Čia reikėtų savęs paklausti, ką norite pasiekti gyvenime (koks turėtų būti derlius)? Tai nuoroda tiek į trumpalaikius, vienadienius, tiek ir į ilgalaikius tikslus. Kaip ir —► varpa, —► arimas ir —► sodyba, toks sapnas miesto gyventojui reiškia romantišką paprasto gyvenimo ir gyvenimo kaime ilgesį. Blogas derlius reiškia menkavertiškumo kompleksą. Tradicinė (liaudies) interpretacija: pasisekimas (laiminga meilė).

Derva: priklausomybės (kibumas) ir tamsos (—► juoda spalva) simbolis, —► degutas.

Dešimt: kažko naujo pradžia, kai pasiektas ankstesnis tikslas.

Dešinė: —> kairė. Vyriškasis pradas, aktyvumas. Logiškas racionalumas. Anot V. Štekelio [vert.: W. Steckel - vokiečių psichoanalitikas], tai teisingumas (kairė reiškia atvirkščiai). Froido nuomone, šis simbolis reiškia viską, kas normalu (nes kairė turi priešingą reikšmę: „išvirkščiai", „iškrypėliškai") seksualumo aspektu. Tai gali būti ir politinės pakraipos simbolis.

Dešra: mėsa. Penio simbolis (ypač dešra —► juokdario rankose. Sį simbolį S. Brantas pavartojo satyroje „Kvailių laivas", ir M. Liuteris 1541 m. rašte „Wi-der Hansworst").

Detektyvas: kasdien nutinkantys stebuklai ir tykantys pavojai. Šis simbolis dažnai reiškia savo neatrastų galimybių paieškas, polinkį ieškoti pavojų.

Devynetas: Skaičius 9 išreiškia tokią tobulybės pakopą, kurią simbolizuoja devyniakampis (anot Gurdžijevo [vert.: tikr. - George S. Georgiades (1872-1949) - armėnų kilmės ezoterikas, rašytojas], tai eneagrama, paaiškinanti pasaulio sandarą). Beveik visose indo-euroiečių kalbose skaitvardis „devyni" skamba panašiai kaip būdvardis „naujas". Devynetas artimai siejamas su atsinaujinimu.

Dėžė: —► indas. Meilės romanas ir santykiai su partneriu, paties žmogaus tempiamas balastas. Kas toje dėžėje? Froido teigimu, tai (kaip ir muzikos instrumentai bei —► bažnyčia) moters kūno simbolis.

Dėžutė: talpykla, —► skrynia. Moters seksualumas. Labai svarbu, kas yra dėžutės viduje ir ką jūs su jos turiniu galėtumėte veikti. Dėžutės, skrynelės, pintinėlės ir indai, anot Froido, simbolizuoja moters kūną.

Diadema: pasipūtimas arba mėgavimasis kitiems daromu įspūdžiu. Tradicinė (liaudies) interpretacija: moterims tai reiškia ambicijas, vyrams -kad jie trokšta turėti juvelyrinį dirbinį, užvaldyti moterį.

Didelis: turite atkreipti ypatingą dėmesį į dalyką, kuris sapne didėja.

Didvyris: Jei žmogus save sapne mato kaip didvyrį, tai reiškia, kad jis trokšta pripažinimo, įsitvirtinimo visuomenėje. Jei didvyris yra kitas asmuo, tikimasi pagalbos, vaikiškumas. Nuotykių ieškojimas, siekis būti pripažintam, perdėtas nebrandus vyriškumas ar moteriškumas. Tačiau tai gali reikšti ir veiklumą, gebėjimą siekti tikslo, panašiai kaip aiškinamas ir —► plaktukas. Galima ir visiškai priešinga reikšmė: žmogus jaučiasi nevykėliu arba nori viską kontroliuoti. Sapnai apie didvyrius priskiriami tų svarbiausiųjų sapnų kategorijai, kurie sapnuojami prieš prasidedant brendimo laikotarpiui, vidutinio amžiaus krizės laikotarpiu ar prieš pat mirtį. Jungo nuomone, didvyrio simbolis yra vienas iš svarbiausių archetipų.

Diena: patikimumas, daugybė galimybių (prieš akis dar visa diena), žmogus darosi vis sąmoningesnis.

Dievas: labai retai sapnuose regimas simbolis. Dažniausiai tik jaučiame Dievo buvimą, kuris simbolizuoja naują sąmonės raidos pakopą. Kaip jums sekasi bendrauti su autoritetais?

Dygliai: —► spyglys, —► dagys, —» rožė. Pagal Artemidorą: sunkumai ir problemos su moterimi. Tradicinė    (liaudies)    interpretacija: skurdas.

Dygliuotas krūmas: problemos ir sunkumai bendraujant su partneriu, kaip ir —krūmas.

Diktatorius: viršininkas, tik šio simbolio reikšmė stipresnė, daugiau agresyvumo. —► kito baimė. O kokios jūsų paties ambicijos? Plg. —► admirolas.

Dykuma / Stepė: sielos vienatvė. Baimę kelianti, gundanti ir vaiduoklių pilna vieta (plg. T. S. Elioto „Bevaisė žemė"). Atsitraukimas ir asketiškumas. Tai gyvenimo ribos ir žmogaus potyrių simbolis, kol pats žmogus nerado pavyzdžio savo egzistencijai.

Dykvietė: Sapnų dykvietėje veisiasi pašėlę jausmai ir nežaboti troškimai, kuriuos reikėtų išanalizuoti. Dykvietė gali būti panaši į džiungles arba į dykumą, t. y. gali simbolizuoti apleistą, nevaisingą jūsų asmenybės sritį.

Dildė (geležies): susidūrimas su atkakliu pasipriešinimu, noras kažką nušlifuoti, kaip ir lygintuvas.

Dildė (nagu): kažką reikėtų nugludinti. Tuštybė. Anot Froido, tai vyro genitalijų simbolis.

Dilgėlė: atsisėsti j dilgėlyną. Pigi medžiaga.

Dinozauras: dažniausiai tai „protėvių" simbolis: seneliai, giminaičiai ir pan. Vaikystės prisiminimas, nes vaikams tėvai paprastai atrodo labai dideli (žvilgsnis vaiko akimis). Šis simbolis rodo ankstyvąją evoliucijos fazę, paveldėtą ar ankstyvoje vaikystėje įgytą patirtį. Tačiau negalima nekreipti dėmesio ir į žavėjimąsi tuo, kas didinga, monumentalu; arba trokštama didingumo, arba žmogus įsimylėjęs savo didybę.

Diplomas: siekiama išsiskirti protine veikla, būti pripažintam. Gal pernelyg siekiate to pripažinimo? Dažnai sapnuojamas prieš baigiamąjį egzaminą.

Diplomatas: reikėtų būti diplomatiškes-niam, labiau apgalvokite savo darbus ir žodžius. Tai dažna nuoroda į poreikį pažinti save ir pasaulį.

Dirbtuvės: sapnuose tai dvasinės ir emocinės veiklos vieta, įsigilinimas į savo libido, kūrybiškumas ir produktyvumas.

Dirigentas: autoritetą turintis asmuo, kaip ir —► viršininkas bei —«■ admirolas, tik šis ženklas daugiau reiškia harmoniją. Jūs norite kažkam vadovauti, kad įsivyrautų darna.

Dirižablis: —» lėktuvas. Penio simbolis. Tradicinė (liaudies) interpretacija: neįgyvendinamos ambicijos.

Diržas: Diržas parodo, kur yra meilės ir grožio (arba bent jau žavėjimosi) vieta. Diržas rodo kūno vietą, kur susisieja sąmonė ir pasąmonė, ir skatina apsispręsti, ar seksime paskui savo instinktus, ar eisime dvasingumo keliu. Idealiu atveju abu keliai susilieja ir veda į kūno, dvasios ir sielos darną. Diržo simbolis visuomet atkreipia sapnuotojo dėmesį į savo geidulingumą ir jausmus. Tačiau dažniausiai diržas sapnuojamas tuomet, kai žmogus jaučiasi suvaržytas. Įspraustas į kampą. )ei taip nėra, pasąmonėje paprastai ir nesusiformuoja toks vaizdinys. Todėl dažnai diržo simbolis tampa nuoroda į suvaržymus, daromus sutuoktinio (dažniausiai žmonos). Diržas - pirmapradis valdžios, stiprybės ir moters įtakos (Krimhildos diržas „Nibelungų giesmėje", amazonių karalienės diržas mite apie Heraklį) simboliu. Mūsų laikų sapnuose diržas simbolizuoja nuslopintus vyro ir moters jausmus, ypač seksualinius. Moterų sapnuose diržas dažnai simbolizuoja dorybes ir tyrumą, vyrų sapnuose tai jėgos ir potencijos simbolis.

Diskoteka: jaunystė, —* šokis. Nutrūkusių ryšių simbolis, bendravimo troškimas. Fizinė iškrova. „Tuštybių mugė" ir intensyvios gyvenimo įvairovės troškimas.

Diskusija: dažnai sapnuojama dėl neišspręstų intelektinių problemų (dienos išgyvenimų atgarsiai); problemos sprendimo strategija pasąmonėje, nuoroda, kad problema gali būti išspręsta tik dirbant su kitais.

Dobilas: keturlapis dobilas - plačiai žinomas laimės simbolis. Trilapis dobilas -nuoroda į tai, kas normalu. įprasta. Froido teigimu, tai vyriškumo simbolis (plg. —► trejetas). Tradicinė (liaudies) interpretacija: įsimylėjėlių laukia laimė.

Dovana / auka: reikėtų pagerinti santykius su aplinkiniais. Derėtų dalytis džiaugsmais ir džiaugtis galimybe duoti. Gyvenimas kaip dovana. —► Gimimo diena.

Drakonas: tai moters, paprastai partnerės ar motinos, baimė. Dideli turtai ir laimė. Drakonas atrodo grėsmingai ir gąsdinamai (anot Bleiko [Blake], tai dvasinis karas). Tai tam tikra alegorija: su drakonu - seksualinių instinktų simboliu - dažnai vaizduojamas šv. Mykolas, o šv. Jurgis stengiasi įveikti drakoną ir užtikrinti dvasinį tobulėjimą. Toks sapnas paprastai yra nuoroda į „nuodingus" ir griaunančius pradus. Stengiatės sukaupti turtus? Kokių turtų norėtumėte turėti? Pagal Artemidorą: turtai ir lobiai. Kinijoje tai laimės simbolis (taip pat plg. pasaka be galo).

Dramblio iltis: - dramblys. Vyriško seksualumo simbolis. Vertybė, kurios ieškoma ir kuri pagrobiama; tai kartu ir saugotina vertybė.

Dramblys: gebėjimas realizuoti save arba nenoras prisileisti kitų. Galia, atsipalaidavimas ir ramybė, tačiau kartu ir nepaslankumas. Pasąmonės galia, kurios sąmonė negali įveikti arba kurios bijomasi. Storaodis, kuris net nesuvokia savo griaunamosios jėgos (dramblys porceliano parduotuvėje). Įspėjimas apie užslopintą seksualumą. Reikėtų daugiau kantrybės (storos odos), arba jums būdinga beprotiška kantrybė. Iltys ir straublys simbolizuoja vyrišką seksualumą. Ligotas ar nusilpęs dramblys - nuoroda į dvasines nuoskaudas. Taikiai nusiteikęs dramblys - puikiai sutariate su savo pasąmone. Ankstyvosios krikščionybės laikais („Physiologus" [vert: „Fiziologas" - XIII a. knyga apie gyvūnų simbolius]) dramblys neturėjo seksualinių instinktų atspalvio ir buvo laikomas galingu —► gyvačių priešu; namuose sudeginti dramblio plaukai ir kaulai turėjo apsaugoti namus nuo piktų dvasių.

Draudimas: tai populiarus saugumo simbolis, kartu reiškiantis ir dvasinį sustabarėjimą. Drąsiau reikškite jausmus!

Draugas: dažnai tai nuoroda į jūsų paties asmenybės (nežinomus) aspektus. Bendravimo ir pagalbos troškimas.

Driežas: sapne dažnai regima nepavojinga sumažinta ► drakono kopija. Atneša laimę. Tradicinė (liaudies) interpretacija: išdavystė.

Drobė: atkreipkite dėmesį į jos spalvą. Tradicinė (liaudies) interpretacija: palankus ženklas.

Drugelis: asmenybės raida (iš —► vikšro išsivysto drugelis), lengvumas, siela (pagal Rudolfą Šteinerį [vert.: R. Steiner (1861-1925) - austrų filosofas]). Tai iš tiesų dvasios simbolis, t. y. dvasios ir sielos vienovė. Šia prasme drugelis reiškia susižavėjimą ir dvasingumą.

Druska: dvasinis patrauklumas ir intelektas. Ryšys su žeme (žemės druska).

Dubenėlis / ąsotis / taurė: Tai kaip ir Gralio taurė - dvasios galių ir sielos simbolis. Labai svarbu, kas yra dubenėlyje. —► Taurė, —► indas.

Dūdmaišis: atostogų prisiminimai, an-droginija [vert: vyriškųjų ir moteriškųjų elementų buvimas viename asmenyje] (škotiškas sijonas). Tradicinė (liaudies) interpretacija: santykių problemos.

Duetas: prieštaringos mintys ir jausmai, kaip ir —► dvikova, tik čia daugiau harmonijos, ypač kai kalbama apie santykius tarp partnerių. Tradicinė (liaudies) interpretacija: šeimos laimė.

Dujos: įvairūs nuodijantys veiksniai. Kažkas nesuvokiama (nematoma), kas kelia baimę. Tačiau turėtumėte atkreipti dėmesį ir į teigiamą šio simbolio aspektą: jūs jaučiate tą nematomą dalyką. Kokią reikšmę jūsų gyvenime turi tas nematomas reiškinys?

Duktė: kūrybiškas moteriškumas, turintis daugybę raidos galimybių. —► Mėnulis. Tai ir jaunų, pažangių sapnuotojo dvasinių jėgų bei poreikių simbolis.

Dulkės: laikinumo simbolis. Viskas virsta dulkėmis. Įspėjimas apie tuštybę.

Dulkių siurblys: švaros ir sutvarkytų namų simbolis.

Dūmai: kažkas tamsaus arba šviesaus, išnyrančio iš pasąmonės. Kur dūmai, ten turi būti ir — ► ugnis: pasikeitimas pasitelkus vidinę energiją. Jei dūmai išsisklaido, atsipalaidavimas. - ► Garai.

Dumblas: pelkė. Sąstingio baimė, baimė prasmegti. Kaip vandens ir žemių mišinys, dumblas simbolizuoja jausmų ir suvoktų poreikių sąsają.

Dumplės: impulsas instinktų ir energijos protrūkiui. Jums reikia daugiau „ugnies". Jums derėtų pasikrauti energijos ir save motyvuoti.

Duobė: vaginos simbolis. Mistinė mirties ir prisikėlimo vieta (duobė su liūtais, —► kapas kaip duobė). Anot Froido, tai moters kūno simbolis.

Duona / bandelė: gyvybę palaikantis maistas, pasistiprinimas, maitinanti substancija. Ekonominis saugumas, kaip ir—► valdininko simbolis, tačiau ne toks materialus, kaip sapnuojant —► akciją, —► aukcioną ar —► piniginę. Dėl savo formos duona dažnai laikoma moters lytinių organų simboliu. Toks sapnas kartu reiškia ir kasdienybę („Kasdienės mūsų duonos duok mums šiandien"). Atkreipkite dėmesį į tai, ar jūs kepate dideles, ar mažas bandeles. Pagal Jungą, (duonos kepalas) tai kūnas, plg. su pašventinta duona, kurios gavo karalius Dovydas krikščionių Mišiomis. Jungo nuomone, duona dažnai sapnuojama, kai pasitenkinimas pasiekiamas pirminėje lytinių santykių pakopoje (oralinis seksas). Anot Froido, tai grįžimas į oralinę fazę.

Durys: Žmogus stovi prieš kažkokią pradžią, vartai. Senovės Egipte atidarytos durys simbolizavo mielų žmonių apsilankymą. Froido teigimu, durys - moters lytinių organų simbolis, anot Jungo, tai perėjimo į kitą etapą simbolis.

Dūris: adata,    geluonis.

Durklas: valdžios siekimas, agresija ir vyriškumo simbolis. Tačiau durklas gali reikšti apsaugą ir patikimumą. Neretai durklas reiškia ir jūsų vidines kančias bei aistras, tai nuoroda į jūsų vidines paslaptis, kurias bandote nuslėpti. Čia derėtų atsakyti į klausimą, kaip panaudojate pasąmonės jėgas. Ar ryžtumėtės parodyti savo žaizdas ir prisipažinti esąs pažeidžiamas? Gal manote, kad žaizdos ir pažeidžiamumas jus daro žmoniškesnį, simpatingesnį? Jei pripažįstate savo pažeidžiamumą, jums nebeteks bijoti dėl savirealizacijos, neteks priverstinai atsiriboti nuo kitų. Psichoanalitikai teigia, kad moterų sapnuose durklas reiškia besąlygiško atsidavimo troškimą. Tradicinė (liaudies) interpretacija: išdavystė ir apgaulė.

Durti: nužudymas. Ryškus seksualinis aspektas, nes šiame kontekste kalbama apie —► geluonį ir dūrį. Tai simbolizuoja įsiskverbimą po oda ir —► kraują. Dūris sapne, kaip ir pasakose „Miegančioji gražuolė" ar „Snieguolė ir septyni nykštukai", reiškia bundančią sąmonę. Žmogus atsiveria ir pasirodo jo dalelė (kraujas). Toks vaizdinys sapne dažnai reiškia patirtus įžeidimus. Kurioje vietoje jūsų žaizda? Ar galite apsiginti nuo įžeidimų? Duria jums, ar tai darote jūs? Kaip tai vyksta? Iš priekio ar į nugarą? Kaip ir —► nušovimo simbolis, tai simbolinė nuoroda į jūsų vidines jėgas ir visiškai nesusijusi su realiu pavojumi gyvenime!

Durtuvas: tai plačiai žinomas falo simbolis. Durtuvas reiškia seksualinę ar karo baimę, panašiai kaip ir —► šalmas, —► šūvis ar —► atominė bomba. Nekaltybės atėmimo, vyriško agresyvumo simbolis (tai Marso ženklas).

Durų kilimėlis: Turite menkavertiškumo kompleksą ar jaučiatės trypiamas. Ant jūsų nusėda visas purvas.

Dušas: noras apsivalyti, kaip aiškinami ir —► vonios, —► muilo bei —► saunos simboliai. Tačiau tie nešvarumai nėra tokie baisūs kaip sapnuojant - * išvietę, —► pūlinį ar —► nuotekas. Noras susigrąžinti fizines ir dvasines jėgas (dvasinis atsinaujinimas). Atsipalaidavimas.

Dvaras: rūmai. Tai paties „Aš", paties žmogaus kūno simbolis. Didybės manija ir laisvė.

Dvejetas: priešybės ir prieštaravimai, kuriuos reikėtų diferencijuoti ar išspręsti (Faustas: „Dvi sielos manoje krūtinėje gyvena"). Teigiamas šio simbolio aspektas - galima suvokti dabarties ambiva-lentiškumą (dviprasmiškumą ir dvigubas vertybes). —► Dvyniai. Aiškinant sapną „Asirijos princo požeminio pasaulio vizija" teigiama, kad „kiekvienas blogis turi dvi galvas". Jungo nuomone, bet kokio simbolio dvigubas pasirodymas yra nuoroda į pasąmonės aspektą, nes neįmanoma atskirti dviejų vienodų dalykų. Todėl požeminio pasaulio pasiuntiniai dažniausiai pasirodo dviese.

Dvikova: —» duetas. Problemos su aplinka. Prieštaringi jausmai. Šis sapno simbolis gali turėti seksualinę potekstę. Dažnai sapnuojamas, kai žmogui tenka dalyvauti   karo   veiksmuose   (Faustas: „Dvi sielos manoje krūtinėje gyvena").

Dvylika: laiko matavimo išraiška (valandos, mėnesiai), nuoroda į tobulybę, pabaigą ir / arba naują pradžią. Dvylika apaštalų, dvylika Zodiako ženklų.

Dvyniai: —«■ dvejetas. Bendravimo su dviem savo pusėmis simbolis arba nuoroda, kad reikia atkreipti ypatingą dėmesį į tą asmenybės pusę, kurią įprasmina dvyniai. „Geresnė pusė" ir „kitas „Aš" (alter ego). Tradicinė (liaudies) interpretacija: didžiulė nelaimė.

Dviratis: savo jėgų pasitelkimas, kad galėtumėte pajudėti į priekį. Individualumas ir savarankiškumas; judėjimas savo keliu. Aplinkosaugos svarbos suvokimas. Dviračio išvaizda - nuoroda į sapnuotojo asmenybę. Jei dviratis vaikiškas -vaikiškumas, jei sportinis - greitis ir gyvybingumas, jei senas - jūs jaučiatės pasenęs. Jei važiuojant dviračiu nekyla jokių sunkumų - savo jėgomis nesunkiai keliaujate gyvenimo keliu. Tradicinė (liaudies) interpretacija: svarbus sprendimas.

Dvišakis: tai vyriškojo ir moteriškojo prado susiliejimo simbolis. Burtų lazdelė, kuri leidžia atrasti slaptus dalykus. Tai magiškos formulės, kai vienetas pasidalija į dvi dalis arba du dalykai virsta vienetu, išraiška.

Džiaugsmas: vidinė pusiausvyra arba jums reikia daugiau džiaugsmų.

Džiaustymas: skalbinių džiaustymas reiškia apsivalymą, pakylėjimą, aiškumą ir t. y. Gali reikšti netektį (plg. - ► abortas, —»■ amputacija, —► uždusimas, —► smaugimas).

Džinas: polinkis į priklausomybę. Tradicinė (liaudies) interpretacija: trumpas gyvenimas ir daug pasikeitimų.

Džiunglės: dažnai reiškia sunkumus, ypač jei sapne turite prasiskinti kelią per džiungles. Kasdienio gyvenimo ir veiklos simbolis. Bauginančios ir neaiškios situacijos (dažniausiai emocinės), —► atogrąžų miškai. Tradicinė  (liaudies)  interpretacija:  finansiniai sunkumai.