Kai naudotis žinynu

 „Aš buvau ir vis dar tebesu svajotoja. Bet tai visiškai nesvarbu, kol svajonė yra ieškojimo būdas."

Žorž Sand (George Sand)

Jei negalite suvokti vieno ar kelių sapne matytų vaizdinių (ar dieną pasirodžiusių vizijų) prasmės, susiraskite žinyne atitinkamas sąvokas ir pabandykite paieškoti atsakymo. Paaiškinimai ir komentarai pateikiami taip, kad pažadintų jums naujų idėjų, įžvalgumą ir paskatintų veikti. Šis sapnų simbolių žinynas padės jums geriau išsiaiškinti ir tuos sapnus, kurių prasmės aiškinimas jums nesukelia sunkumų. Tačiau jei tokiais atvejais žinyne paskaitysite apie matyto sapno simbolius ar vaizdinius, manau, rasite naujų ir susimąstysite apie kitokias savo sapnų aiškinimo galimybes, tai jums padės kūrybiškai ir gyvai, atvirai ir išradingai pažvelgti į savo sapnus.

Net jei ir nieko ypatingo nesapnavote, verta pavartyti šį žinyną, nes tai jus neabejotinai paskatins ne tik susimąstyti apie sapnus, bet ir juos kūrybiškiau interpretuoti.

Skaityti sapnų simbolių interpretacijas naudinga ir kitu aspektu - jūs susipažinsite su sapnų aiškinimo istorija. Tuos pačius vaizdinius sapnų tyrinėtojai įvairiais laikais suprato visiškai skirtingai. Tai suvokdami sužinosite daug naujo ne tik apie įvairiausių epochų dvasią, bet ir vis aiškiau patirsite, kad sapnai daugiareikšmiai. Gana retai sapno vaizdinys turi vieną reikšmę, dažniausiai jis nukreipia įvairiomis kryptimis, iš kurių bent keletas jau yra istoriškai patvirtintos.

Zigmundas Froidas, ko gero, buvo teisus teigdamas, kad kiekvienas sapno simbolis yra nuslopintų, dažnai infantiliškų, seksualinių troškimų atspindys. Tačiau ne mažiau teisus ir Karlas Gustavas Jungas, kuris praėjus dvidešimčiai metų (kai nutraukė ryšius su Froidu) teigė, kad kiekvienas sapnas - tai tam tikras kūrybinis aktas, kurio metu sapnuotojas susiduria su kolektyvinės pasąmonės vaizdiniais (archetipais). Be abejonės, teisūs buvo ir senovės graikai. Jų medicinos dievo Asklepijo kultas rėmėsi gydomąja sapno galia, skirta dvasios ir kūno darnai atkurti. Sapnų simboliai visais laikais buvo laikomi visuomenės ar asmeninio gyvenimo įvykių pranašais. Senovės Romoje sapnai paprastai būdavo suvokiami kaip ateities įvykių ženklai. Dėl to apie neįprastus sapnus Graikijoje ir Romoje buvo privalu pranešti valdžiai.

Kiekvienas sapnas daugiau ar mažiau pasižymi tomis savybėmis, tačiau turi ir daugybę kitų! Visus šiuos aspektus jūs, be abejonės, rasite savo sapnuose.

Naudodamiesi žinynu, iš pateiktų sapnų prasmių aiškinimų turite atsirinkti jums tinkančias ir kompleksines reikšmes. Žinyne pateikiamos simbolių reikšmės turėtų padėti atverti iki šiol nežinomas suvokimo galimybes ir padėti patiems išsiaiškinti sapnus.

Klei, 1992 m. pavasaris Klausberndas Folmaras